Lékaři varují před podzimní vlnou rakoviny. Má na svědomí denně 72 úmrtí

10.7.2020

Zatímco lidé na většině území republiky po více než třech měsících koronavirového šílenství konečně volně dýchají, u nás na Karvinsku přituhlo. Počet nakažených je tu nejvyšší od počátku pandemie. Začalo to v Dole Darkov, pak se nákaza objevila i mezi horníky z dalších dolů. Postupně se koronavirus dostal i do některých škol, nakazili se účastníci svatby i karvinští fotbalisté. Společnost OKD přerušila od 2. července na 6 týdnů těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Dál nosíme roušky, nemocnice mají zákaz návštěv a v regionu platí řada dalších omezení.

Ve stínu obav z koronaviru zůstala další závažná onemocnění, především ta onkologická. Pro srovnání: na koronavirus u nás zemřelo od počátku epidemie zhruba 350 lidí, zatímco rakovina má na svědomí každý den 72 úmrtí. Rakovinou onemocní každý třetí občan Česka a každý čtvrtý na ni  zemře. Přitom lidé už půl roku zanedbávají prevenci a screeningy, což by mohlo být velkým rizikem. Obavy pacientů z vyšetření mohou přinést vysoké počty pozdě odhalených zanedbaných onkologických nemocí. Lékaři dokonce varují před podzimní vlnou rakoviny.

Patří k nim i MUDr. Radek Sušil, senátor volebního obvodu 75, který pod heslem „Pečujte o zdraví, nepodceňujte prevenci!“ už více než deset let vyráží do boje za lepší osvětu a odtabuizování rakoviny. Jako lékař – gastroenterolog chirurgického oddělení v Karviné-Ráji ví, o čem mluví. A tak na nejrůznějších besedách a setkáních opakovaně apeluje na občany, aby se zapojili do screeningu nádorových onemocnění, protože nejdůležitější je přijít včas.

Adresné zvaní českých občanů k pravidelným screeningovým prohlídkám bylo zahájeno už v lednu 2014. Tento program nabízí šanci zachytit malé, prozatím nezhoubné nádory děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku, a jednoduchým zákrokem zamezit samotnému vzniku zhoubného nádoru. "Ovšem to je teorie, v praxi to vypadá jinak.Projekt se podle mne naprosto míjí účinkem, je drahý a jsou to zbytečně vyhozené peníze.Vezměte si, že jen u prevence nádoru tlustého střeva bylo od počátku programu rozesláno celkově přes 4 milióny pozvánek, ale k vyšetření na test okultního krvácení případně ke kolonoskopii se dostavilo pouhých 15,5 % pacientů. A to přes opakované zvaní obyvatel! Je to velmi smutné, lidé se nechovají zodpovědně ke svému zdraví", říká doktor Sušil. A dodává, že účast ve screeningu onkologických onemocnění je zcela dobrovolná, nikoho nelze přinutit, aby na výzvu reagoval. "Proto musíme uvažovat o motivačních opatřeních, o tom, jak zvýšit aktivní účast lidí na těchto programech. Jednou z cest je edukace, tedy lepší informovanost pacientů, ale určitě by pomohlo i zavedení vyššího zdravotního pojištění pro ty, kdo dopisy od zdravotních pojišťoven opakovaně ignorují, nebo naopak bonus pro aktivní pojištěnce."

Národní screeningové centrum, které spadá pod Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou nyní pokračuje v pilotním projektu zaměřeném na včasné zachycování nádoru tlustého střeva. Postupně oslovuje deset tisíc pojištěnců ve věku 50-70 let, kteří se v poslední době nezúčastnili screeningu  a zasílá jim samoodběrové sady, pomocí kterých mohou zjistit přítomnost krve ve stolici. Ta je jedním z příznaků zhoubného nádoru tlustého střeva, na který v ČR zemře 3500 lidí ročně. 7500 Čechů si tuto život ohrožující diagnózu každoročně vyslechne.

Potřebou vyhlásit národní program boje proti rakovině se v červnu na tiskové konferenci České onkologické společnosti zabýval dokonce i premiér Babiš. "Ročně je diagnostikováno 85 000 nových případů onkologických onemocnění, zemře 26 000 až 27 000 lidí. Zkušenosti se zhoubným nádorem má 570 000 lidí", uvedl. Dodal, že je třeba "trochu vystrašit lidi rakovinou, jako nás vystrašil ten vir", aby mysleli na prevenci nádorových onemocnění.

"Já na strašení moc nevěřím, navíc myslím, že jsme si ho bohatě užili s koronavirem. To už nebylo o informovanosti, ale opravdu o strašení lidí. Já věřím na osvětu a zdravý selský rozum. Je to o tom, uvědomit si proporce rizik při různých genetických zátěžích a v různém věku a opravdu aktivně pečovat o své zdraví. A zdraví začíná v tlustém střevě, kde sídlí až 90% naší imunity. Z vlastní praxe vím, že střeva, konečník a stolice jsou stále ještě tabu, lidé se stydí o nich hovořit, a tak nechodí ani na prevenci. Ta spočívá v nenáročných testech skrytého krvácení do stolice, později – od 55 let –  v kolonoskopickém vyšetření. Občas slyším, že kolonoskopie je prostě hrůza. To ale určitě není. Hrůza je, když člověk zbytečně umírá, protože přišel pozdě,“ říká posmutněle doktor Sušil.

Rakovina tlustého střeva a konečníku patří v České republice mezi nejčastější nádorová onemocnění. Postihuje především lidi starší 50 let a naše země v četnosti onemocnění drží smutný světový primát. Až 55 % případů je odhaleno pozdě, v pokročilém stádiu nemoci. „Děje se tak navzdory tomu, že onemocnění se vyvíjí dlouhodobě, až 10 let, a proto lze při dobře prováděné prevenci přijít již na přednádorová stádia, tzv. polypy střevní sliznice. Ty můžeme jednoduše endoskopicky odstranit a zabránit tak vzniku nádoru. Takže rakovina tlustého střeva a konečníku je jednoznačně jedním z prevencí nejlépe ovlivnitelných a léčitelných nádorů. Pokud se ovšem zjistí včas. Pravda je ale taková, že mnoho lidí na své zdraví myslí, až když je něco špatně. Proto apeluji na všechny rozumné lidi, aby se do screeningu nádorových onemocnění zapojili. Jděte na preventivní vyšetření – může vám zachránit život“, dodává doktor Sušil.

(mifa)

Kolonoskopické vyšetření je prakticky bezbolestné, trvá 20 minut a pacienta ochrání na 10 let. Foto: Štefan ŠpicRadek Sušil na Facebooku
Odkazy / partneři:

ČSSD | ČSSD Karviná | Miroslav Antl | Za občany | Liga Libe