Jděte na preventivní vyšetření - může vám zachránit život

22.4.2014

Ministerstvo zdravotnictví spolu se zdravotními pojišťovnami rozjelo rozsáhlou preventivní akci zaměřenou na nádorová onemocnění prsu, děložního hrdla a tlustého střeva. Pojišťovny postupně formou adresných dopisů zvou k vyšetření ty klienty, kterým riziko onemocnění hrozí nejčastěji. Podle odhadů ministerstva jde téměř o dva miliony lidí. Adresné zvaní je zaměřeno na občany do 70 let věku.

Do boje za lepší osvětu a odtabuizování rakoviny vyrazil taék karvinský senátor doktor Radek Sušil. Jako lékař – gastroenterolog chirurgického oddělení v Karviné-Ráji tak na nejrůznějších besedách a setkáních opakovaně apeluje na občany, aby se zapojili do screeningu nádorových onemocnění, protože nejdůležitější je přijít včas.

„Podle oficiálních údajů je v naší zemi ročně diagnostikováno více než 77 tisíc onkologických onemocnění a téměř 28 tisíc lidí na ně umírá. To jsou alarmující čísla, která by měl změnit právě projekt adresného zvaní,“ říká doktor Sušil. Podle něj je adresné zvaní občanů k prohlídkám výsledkem cíleného tlaku vyvíjeného na ministerstvo zdravotnictví v uplynulých letech. I on sám, jako místopředseda senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, v minulosti totiž opakovaně poukazoval na to, že ve vyspělých zemích jsou občané pravidelně zváni k účasti na preventivních screeningových programech, zatímco v České republice tento postup dosud chyběl.

Mezi nejčastější nádorová onemocnění patří v České republice, ale i celosvětově rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom). Postihuje především lidi starší 50 let a naše země v četnosti onemocnění drží smutný světový primát. Tuto diagnózu každý rok vyslechne více než 8 500 Čechů a téměř 4 tisíce na ní zemřou. Až 55 % případů je odhaleno pozdě, v pokročilém stádiu nemoci.

„Děje se tak navzdory tomu, že onemocnění se vyvíjí dlouhodobě, až 10 let, a proto lze při dobře prováděné prevenci přijít již na přednádorová stádia, tzv. polypy střevní sliznice. Ty můžeme jednoduše endoskopicky odstranit a zabránit tak vzniku nádoru. Takže rakovina tlustého střeva a konečníku je jednoznačně jedním z prevencí nejlépe ovlivnitelných a léčitelných nádorů. Pokud se ovšem zjistí včas,“ podotýká doktor Sušil.

Pozvánky na vyšetření dostanou v rámci akce klienti všech zdravotních pojišťoven, kteří v nedávné minulosti preventivní prohlídky neabsolvovali. Neobsahují však přesné datum a místo prohlídky. Na tom se musí sami pacienti dohodnout se svým praktickým lékařem nebo specialistou. Komplexní diagnostiku tlustého střeva metodou kolonoskopie i specializované gynekologické vyšetření děložního čípku a vyšetření prsu v mamologické poradně nabízí také Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji. Provedená screeningová vyšetření jsou bezplatná. Pozvánku.

„Dnešní medicína jde kupředu mílovými kroky a jediné, co pro své zdraví a úspěch případné léčby musíme udělat sami, je být aktivní. Proto apeluji na všechny, kteří dostali pozvánku, aby se do screeningu nádorových onemocnění zapojili. Jděte na preventivní vyšetření – může vám zachránit život“, dodává doktor Sušil.Radek Sušil na Facebooku
Odkazy / partneři:

ČSSD | ČSSD Karviná | Miroslav Antl | Fond Miroslava Antla | Liga Libe