Kroužek krojovaných horníků Barbora

29.1.2020

Náš kroužek se zabývá udržováním hornických tradic, předávat kulturní dědictví v regionu a zajištění volného času pro hornické seniory, jak našim členům tak i nečlenům s celé Karviné a okolí. Hlavním cílem je zachování historicko-kulturního dědictví v rámci činnosti kroužku. K dnešnímu dni máme 143 členů a to ve věku od 7 let do 97 let. Chodíme na různé hornické akce, kde se prezentují v našich kostýmech malí permoníci, svatý Prokop i svatá Barbora. Svatý Prokop byl patronem našeho kroužku již od roku 1927 je i zvětšen na našem prvním praporu. Velké poděkování patří Nadaci OKD a městu Karviná panu primátorovi, a celému zastupitelstvu, kteří nám jsou vždy nápomocni i velké děkujeme patří panu senátoru MUDr. Radku Sušilovi. V loňském roce jsme obdrželi od města Karviné prostory pro naši činnost, kde jsme zřídili naše malé hornické muzeum moc jim za to děkujeme. V těchto prostorech pořádáme různé hornické akce i besedy. Setkáváme se z různými spolky po celé České republice, také i v zahraničí.

Velkou prioritou pro nás v letošním roce je výročí, den 18. října 1990 v 16.10 hod. došlo na Dole Barbora  v Karviné ve 40. sloji (Prokop) v 5. kře mezi 8. a 9. patrem k výbuchu metanu, při kterém bylo smrtelně zraněno 30 horníků. Chceme uskutečnit pietní akt k tomuto výročí, jedná se o 30 let od důlního neštěstí při kterém zahynulo 30 horníků, to je významné kulaté výročí, čest jejich památce. Požádali jsme i zastupitele Nadace OKD a města aby nám byli nápomocni,  děkujeme za jejich pomoc. Chceme upevnit desku se všemi 30 jmény přímo v kompresorovně bývalého dolu Barbora (dříve Důl 1. máj).

S pozdravem Zdař Bůh Jan Kavka

Popišme si ještě alespoň krátce krásné hornické uniformy :

Hornické uniformy jsou černé barvy, a obsahují hornický symbol zkřížených  kladívek. Nechybí kovové knoflíky zdobené vyraženými kladívky.Knoflíky na nich není třeba počítat. Hornická uniforma má vždy 29 knoflíků. Je to připomínka na svatou Barboru. Právě ve 29 letech byla totiž patronka všech havířů sťata mečem, který svíral její otec, když se nezřekla víry v Krista.

Nosíme na našich uniformách toto označení.

a) jeden symbol - užívají všichni členové spolku

b) dva symboly - označují členy výboru

c) tři symboly - označují místopředsedy spolku

d) čtyři symboly - označují předsedu spolku

Hornické čepice, (čako) s chocholem

a) černý chochol nosí řadoví členové kroužku

b) bílý chochol nosí členové výboru

c) zelený chochol nosí předseda kroužku

d) červený chochol nosí hudba

Kroužek krojovaných horníků Barbora Kroužek krojovaných horníků Barbora Kroužek krojovaných horníků Barbora Kroužek krojovaných horníků Barbora Kroužek krojovaných horníků Barbora

Radek Sušil na Facebooku
Odkazy / partneři:

ČSSD | ČSSD Karviná | Miroslav Antl | Za občany | Liga Libe