Krajské zastupitelstvo rozhodlo o budoucnosti orlovské nemocnice.

13.3.2019

Dnes proběhlo jednání krajského zastupitelstva o optimalizaci zdravotní péče  v MsK, resp. projednávání  bodu „Co s karvinsko-orlovskou nemocnicí“  hlasovala  vládnoucí koalice  (ANO, ODS i KDU ČSL)  MsK  jako jeden  muž  za  variantu  A – tedy  vyvedení  akutní lůžkové péče z orlovské  nemocnice. Tímto hlasováním vyjádřili svůj  názor ryze politicky.  Jejich rozhodnutí  nezbývá než  respektovat.

Ano, „kraj“  jako  zřizovatel má právo provádět tyto kroky, které mají zlepšit efektivitu poskytované zdravotní péče  ve svých zřizovaných  organizacích, ale  má také POVINNOST  zajistit dostupnou a kvalitní zdravotní péči pro své občany.

Opět  peníze zvítězily nad rozumem, tedy nad  službou pro občany orlovského regionu.

Většina  krajských zastupitelů  neslyšela na důrazná opakovaně (i mnou) vyslovená rizika, která s sebou přináší tato dramatická optimalizace a to hlavně v personální rovině, kdy zdravotníci orlovské nemocnice opakovaně vyjádřili hluboký nesouhlas s návrhem optimalizace, a že nesdílí optimismus vedení kraje a nebudou své profesní kariéry spojovat s přesunem svých akutních lůžek do Karviné. Toto je  největší slabina celé optimalizace. Myslím si, že deklarovaná finanční úspora cca 30 mil korun ročně, nemůže dostatečně vykompenzovat riziko zhoršení  kvalitní a dostupné  zdravotní péče v tomto regionu, kdy krize orlovské nemocnice se může šířit jako domino po všech zdravotnických zařízeních v okolí.

Mohu si pouze postesknout, že o Orlové ve většině rozhodovali jiní. Mohu slíbit, že i nadále budu kriticky sledovat další vývoj.

Radek Sušil

Krajské zastupitelstvo rozhodlo o  budoucnosti orlovské nemocnice. Krajské zastupitelstvo rozhodlo o  budoucnosti orlovské nemocnice.

Radek Sušil na Facebooku
Odkazy / partneři:

ČSSD | ČSSD Karviná | Miroslav Antl | Za občany | Liga Libe